Zenega zapisał się w historii włoskiej piłki nożnej jako jeden z lepszych bramkarzy na świecie. Od ponad trzydziestu lat nikt nie pobił rekordu ustanowionego przez niego podczas mistrzostw świata. Według statystyk jest bramkarzem z najdłuższym okresem bezbramkowych meczy, czas ten wynosi 517 minut.
Mediolański talent
Walter Zenga urodził się 28 kwietnia 1960 roku w Mediolanie. Jako junior w latach 1977-1978 grał w Interze Mediolan. Zanim jednak trafił do zawodowej drużyny niebieskich pojawiał się najpierw w drużynie Salernitana Calcio, następnie w latach 1979-1980 w Savona 1907 FBC oraz od 1980 dwa lata w Sambenedettese.
W 1982 znów przywdział uniform Interu Mediolan, gdzie pozostał na dłużej. Z sezonu na sezon jego styl gry rozwijał się i stawał się coraz bardziej skuteczny. Szybko stał się ulubieńcem kibiców, którzy oprócz doceniania jego gry na boisku uwielbiali jego niewymuszony i pełen energii sposób bycia. Zarówno zawodnicy jak i kibice potrafili dostrzec jego widoczne poświęcenie i miłość dla drużyny. Zenga zakończył sezon 1986/ 1987 jako jeden z najlepszych włoskich bramkarzy. W kolejnym sezonie udało mu się utrzymać ten tytuł. 1994 rok Niebiescy zakończyli z mistrzowskim Pucharem UEFA w swojej kolekcji.
Zenga równocześnie występował również w reprezentacji Włoch. W latach 1985-1992 znajdował się w podstawowym składzie reprezentacji. W barwach narodowych największy sukces osiągnął podczas mistrzostw świata w 1990 roku. Oprócz pobicia rekordu 517 bezbramkowych minut, zdobył z drużyną brązowy medal.
Kariera trenerska oraz epizod aktorski
Zenga po zakończeniu kariery w 1999 roku pokazał, że nie boi się żadnych wyzwań, Oprócz oczywistego dla wielu piłkarzy następnego kroku po zakończeniu gry, czyli zostaniu trenerem podejmował się również innych zajęć. Udzielał się jako komentator sportowy, przez krótki okres spróbował również sił aktorskich grając we włoskiej telenoweli. Jednak jego głównym zajęciem pozostaje prowadzenie drużyn klubowych. Pod swoimi skrzydłami miał między innymi takie drużyny jak amerykański New England Revolution, rumuński Naţional Bukareszt, czy Dinamo Bukareszt.