Krótka historia San Siro - 1 2024

Krótka historia San Siro

Stadio Giuseppe Meazza jest domem dwóch walczących ze sobą klubów. To właśnie tutaj toczą się największe boje Interu Mediolan i A.C. Milanu. Co więcej, fani Milanu wciąż nie uznają oficjalnej nazwy stadionu i zamiast nazywać go Stadionem Giuzeppe Mezzazy, najczęściej używają nazwy San Siro.

Budowa obiektu

Pomysłodawcą wybudowania stadionu stricte piłkarskiego w dzielnicy San Siro był ówczesny prezydent A.C Milan, Piero Pirelli. Potentat chciał aby jego klub miał odpowiednie miejsce do odgrywania meczy. I tym oto sposobem w 1925 roku rozpoczęto budowę stadionu. Projekt nie przewidywał innego użycia stadionu jak do meczy piłkarskich. W przeciwieństwie do innych obiektów sportowych nie zaplanowano tu chociażby bieżni lekkoatletycznej.

Inauguracja obiektu nastąpiła 19 września 1926 roku. Podczas pierwszego meczu na murawie zmierzyły się ze sobą dwa Mediolańskie kluby. Mecz Interu z Milanem obejrzało wówczas 35 tysięcy widzów. Warto podkreślić, że Inter pokonał Milan na ich własnym boisku 6:3.

Na ich własnym boisku, bo w pierwszych latach stadion należał wyłącznie do A.C. Milanu. Zmiana nastąpiła dopiero w 1947 roku, gdy stadion był już własnością miasta. Wcześniej jednak w 1935 roku przeprowadzona została gruntowna renowacja obiektu.

W 1980 roku zmieniona została nazwa, a obiekt od tej pory nosił imię wybitnego gracza Interu (oraz w późniejszych latach również A.C. Milanu) Giuzeppe Meazzy.

Ważne daty w historii obiektu

Pierwsza renowacja miała miejsce już w 1939 roku, powiększono wówczas trybuny. Dzięki dodaniu nowych miejsc w narożnikach na stadionie mogło pomieścić się o wiele więcej kibiców. W tym samym roku mecz reprezentacji narodowych Włoch i Anglii mogło obejrzeć aż 55 tysięcy widzów. W porównaniu debiutanckie spotkanie stadionu zgromadziło 35 tysięcy ludzi.

Kolejna przebudowa nastąpiła w 1956 roku. Maksymalna objętość trybun wyniosła wówczas już 150 tysięcy osób. W tym samym roku rozegrany został mecz reprezentacji Włochy- Brazylia. Aż 125 tysięcy kibiców mogło podziwiać wygraną Włochów 3:0.

Obecny wygląd stadion zawdzięcza wielkiej przebudowie, która miała miejsc 1987 roku. Miasto w ramach przygotować do mistrzostw świata przeznaczył aż 30 milionów dolarów na rozbudowę i renowację. Jednak jak się z czasem okazało, koszta te okazały się dwukrotnie wyższe. To właśnie w tym roku dodane zostały charakterystyczne betonowe kolumny, a dach zostaje znacznie podniesiony.